بالکی (Bulky) يك نوع کاغذ سبک است که برای چاپ کتاب استفاده می‌شود و به آن کاغذ سبز، سوئدی و کاغذ سبک هم گفته می‌شود. بالکی کاغذی است که با فرآیند مکانیکال و بدون استفاده از هیچ نوع ماده شیمیایی تولید می‌شود به همین دلیل محیط زیست دوست است و به چرخه طبیعی باز می گردد.

کاغذ بالکی قطر بیشتری نسبت به کاغذهای معمولی دارد و رنگ آن بیشتر به رنگ چوب است و مثل کاغذهای معمولی باعث آزار چشم ها نمی‌شود. این کاغذها قطور ولی سبک هستند بنابراین برای تولید کتاب‌های قطور و کتاب‌هایی که تعداد صفحات کمی دارند، بسیار مناسب می‌باشند زیرا در کتاب‌های قطور باعث کاهش وزن و در کتاب‌های سبک باعث افزایش قطر کتاب می‌شوند.

خصوصيات کاغذ بالکی

بالکی يك كاغذ مکانیکی بدون پوشش برای کتاب‌هایی با سایه سفید مایل به آبی، حداکثر حجم را ارائه می‌دهد و کارایی چاپ را افزایش می‌دهد. این مزایا باعث می‌شود عمل چاپ بهتر صورت بگیرد و در هزینه‌های توزیع به دلیل حجم کم کتاب‌ها صرفه جویی شود.

این کاغذ دارای سایه یکنواخت، ضخامت و حجم زیاد و شفافیت مناسبی است و به خصوص برای کتاب‌های فاقد گرافیک رنگی، انتخاب بسیار خوبی است.

مزيت‌های استفاده از کاغذ بالکی

 رنگ مناسب

این کاغذ شبیه به کاغذ کاهی خیلی سفید نیست زیرا در فرآیند تولید آن از ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود و در دو رنگ کرم و طوسی موجود است. این رنگ برای مطالعه بهتر از کاغذهای سفید هستند زیرا انعکاس نور از کاغذ باعث آزار چشم ها نمی‌شود.

وزن کم

اگرچه بالکی از کاغذ معمولی ضخیم‌تر است ولی به دلیل تخلخل بالاتر بسیار سبک است و برای تولید کتاب‌های قطور یک گزینه برتر است. کتاب سبک تر قطعا برای در دست گرفتن و حمل راحت تر است و همچنین برای ویزیتورهای نشریات و کتاب‌ها نیز حمل این کتاب‌ها ساده‌تر خواهد بود.

علاوه‌بر این انعطاف‌پذیری بالاتر کتاب‌هایی که با این کاغذ ساخته می‌شوند باعث می‌شود که کتاب به راحتی باز شود و مدت زیادی باز بماند و مانع گم شدن صفحات کتاب می‌شود.

بازیافت ساده

این کاغذ با یک فرآیند مکانیکی از چوب درختان تولید می‌شود به همین ترتیب به راحتی به محیط زیست برمی‌گردد زیرا حاوی هیچ مواد شيميایی نیست.

کاغذ بالکی چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟
کاغذ بالکی چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

نت نویسی بهتر

امکان نوشتن نت در حاشیه این کتاب‌ها بسیار ساده‌تر است و بهترین گزینه برای چاپ کتاب‌های درسی هستند زیرا بدون آزار چشم می‌توان ساعت‌ها آنها را مطالعه کرد و نت‌نویسی نیز بر روی آنها ساده است.

نامناسب برای کپی رایت

یکی از مهمترین مزایای بالکی برای صنعت چاپ عدم امکان کپی‌برداری از روی این کاغذهاست که بازار کپی‌های بی‌کیفیت و غیرقانونی را کساد کرده و از نویسنده حمایت می‌کند.

تفاوت کاغذ بالکی با کاغذهای دیگر

در مقایسه با یک کاغذ تحریر عادی با وزن ۷۰ گرم که ضخامتی معادل ۹۰ تا ۹۵ میکرون دارد کاغذ بالکی ۷۰ گرمی ضخامتی بین ۱۲۶ تا ۱۴۰ میکرون دارد ولی بسیار سبک‌تر از کاغذ عادی است.

این کاغذها را در موارد دیگری همچون چاپ اوراق اداری، پاکت، سربرگ، سر رسید و تبلیغات نیز می‌توان مورد استفاده قرار داد و از آلودگی محيط زيست با کاغذهای معمولی جلوگیری کرد. علاوه‌بر این با استفاده از این کاغذها می‌توان قیمت این محصولات را نیز کاهش داد.